wtorek, 9 marca 2010

Kameruńska modlitwa

Czas się poprawić i napisać coś niecoś na blogu, a może nawet coś więcej. Dziś niech będzie o Światowym Dniu Modlitwy w Berdiańsku.

Z przygotowaniem tego spotkania mieliśmy trochę problemów w związku z tym, że wyjeżdżaliśmy do Polski, a wróciliśmy dopiero 4 marca wieczorem. Modlitwa natomiast miała się odbyć już nazajutrz 5 marca o godz. 17.00. Do kraju jechałam nieco uspokojona tym, że w ostatnim momencie znalazła się osoba, która miała przejąć przygotowania tego dnia pod naszą nieobecność. Po powrocie okazało się jednak, że osoba ta wyjechała na jakiś czas. Na szybko więc "łataliśmy" dziury w programie.

Światowy Dzień Modlitwy możemy jednak zaliczyć do udanych spotkań. Zdążyliśmy nieco ustroić kaplicę, głównie ołtarz, którego dekoracja była naprędce wymyśloną wariacją o kolorowym Kamerunie, kraju obfitującym w kawę, kakao, egzotyczne owoce, orzeszki ziemne i wiele innych bogactw naturalnych. Tutejsza parafianka z artystycznym polotem w duszy (za to bardzo ją polubiłam) upiekła chrust według kameruńskiego przepisu i namówiła jedną z dziewczyn współtworzących program do przebrania się w "kameruński strój". Oglądaliśmy slajdy, słuchaliśmy o sytuacji mieszkańców tego odległego kraju, śpiewaliśmy często dość skomplikowane rytmicznie kameruńskie pieśni i refreny no i oczywiście modliliśmy się piękną liturgią przygotowaną przez kameruńskie kobiety.
No i aż zadziwieni byliśmy, że frekwencja nawet całkiem spora była, co cieszy. Słowo "spora" w naszych parafialnych realiach oznacza około 20 osób, co jak na piątek jest świetnym wynikiem. Na koniec oczywiście, jak się przy takich okazjach należy, usiedliśmy przy kawie, herbacie i afrykańskim chruście lub, jak kto woli, faworkach i innych lokalnych słodkościach.
Zadaję sobie jedynie pytanie, czy coś ze słów tej modlitwy, z historii i świadectw życia w trudnych kameruńskich warunkach, z zachęcenia do wielbienia Boga w każdym czasie i w każdych realiach życia zostało w sercach i umysłach uczestników tego spotkania.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz